شماره تماس 02171038222

خانه سبز

خانه دوستدار طبیعت

این روزها طبیعت محتاج رعایتی افزون بر همیشه است. و این امر به جز همراهی ما در تمام مراحل زندگی صورت نمی پذیرد. توجه به تمامی موارد ریز و درشت می تواند ما را در آینده از داشتن محیطی سرشار از آلودگی مصون بدارد. و این امر می تواند از خانه خودمان آغاز شود. در گوشه و کنار می شنویم که داشتن محیطی سبز برای زندگی بسیار توصیه می شود.اصطلاحاتی مانند ( خانه دوستدار طبیعت ) بسیار به گوش و چشم ما آشناست.

برای داشتن خانه ای سازگار با طبیعت می توان با رعایت چند نکته مهم و کلیدی سبک و سیاق زندگی را به کلی تغییر داد و از بودن در فضای گرم خانه در کنار عزیزان لذتی دو چندان برد. رعایت این نکات نه تنها ما را در داشتن خانه ای سبز تر یاری می دهد بلکه در میزان دخل و خرج و نظافت خانه نیز تاثیر به سزایی خواهد داشت. ما را در ادامه مطلب همراهی کنید.

آب، مسئله ای جدی تر از همیشه

صرفه جویی در مصرف انرژی تنها با نگاهی واقع بینانه به شرایط موجود در ما نهادینه می شود. توجهی عمیق تر به نوع مصرف روزانه منابع طبیعی رو به پایان حساسیت ما را در این موضوع حیاتی زیادتر خواهد کرد، پس دست به کار شوید، لازم نیست که در این کار خبره باشید، فقط یک آچار بردارید و از محکم بودن تمام سرشیرها و فلکه های  خانه مطمئن شوید. اجازه ندید تا هیچ قطره ای هدر رود و اگر احتیاج به تعمییرات جدی تر میینید، حتما از متخصصین کمک بگیرید و از سالم بودن تمام شیرآلات اطمینان حاصل کنید. ساده تر از همه این کارها، این است که در هنگام مصرف آب نیز به میزان و روش مصرفمان هم توجه ویژه داشته باشیم. از جمله در هنگام مسواک زدن و یا حمام رفتن، همیشه می شود کمی کمتر مصرف کرد.

از کنترهای هوشمند استفاده کنید

گرم نگهداشتن خانه در فصل سرد و همچنین مطبوع بودن هوا خانه در فصل گرما از جمله چالش هایی است که همه ما تجربه کرده ایم. همه ما به خوبی می دانیم که مصرف انرژی در این فصول به بیشترین میزان خود میرسد و این امر نه تنها منابع ما را تهدید می کند بلکه برای خودمان هم هزینه های فراوانی را به همراه می آورد.

توصیه ای که کارشناسان در این باره دارند، همواره استفاده از کنترهای هوشمند است که می تواند میزان مصرف انرژی را در ساعات پرمصرف با شیب مناسبی کنترل کند و همچنین از آسیب رسیدن به دستگاه ها نیز جلوگیری کرده و طول عمرشان را بیشتر کند. با استفاده از کنترهای هوشمند می توان دمای خانه را تنها در مواردی که مورد نیاز است بالا و یا پایین آورد و در حالتیکه شما در منزل حضور ندارید از مصرف بیهوده انرژی جلوگیری کرد.


مقالات مرتبط : صفر تا صد خانه‌داری


نور را کنترل کنید

برای تنظیم روشنایی منزل استفاده از لامپ های کم مصرف از جمله مهمترین اقدامات برای صرفه جویی در مصرف انرژی است.تعویض لامپ های پرمصرف با لامپ های ال ای دی که انرژی کمتری را به خود اختصاص می دهند و طول عمر بیشتری هم نسبت به بقیه لامپ ها دارند گزینه مناسب تری به نظر می رسد.

به مشاور رجوع کنید

هر خانه با خانه دیگر تفاوت های زیادی از نظر نوع سازه، معماری و بقیه موارد دارد برای اینکه بتوانید در مصرف انرژی صرفه جویی کنید بهتر است به یک متخصص در این زمینه مراجعه کنید تا خانه منحصر به فرد شما را مورد بررسی قرار دهد و متناسب با آن یشنهادات اش را در جهت تغییرات مثبت ارائه دهد.

طبیعی جایگزین شیمیایی

برای شستشو می توانید به جای استفاده از مواد شیمیایی که می تواند در طولانی مدت به جسم ما آسیب فراوان بزند، از جایگزین های طبیعی استفاده کنید. این کار نه تنها ما را از آسیب های احتمالی که در اثر استفاده از مواد شیمیایی ایجاد می شوند، مصون می دارد، بلکه از آلوده شدن آب مصرفی نیز جلوگیری می کند. آلودگی آب مصرفی به وسیله مواد شیمیایی موجب صرف انرژی مضاعف جهت تصفیه آب می شود. پس همین الان به جایگزین ها فکر کنید. برای راهنمایی می توانید از موادی همچون سرکه، اسید سیتریک موجود در مرکبات و بیکربنات سودا استفاده کنید.

عایق را فراموش نکنید

داشتن خانه ای سبز که با طبیعت سازگاری دارد بدون جلوگیری از هدر رفتن انرژی صورت نمی پذیرد.از سالم بودن عایق های درب و پنجره و سقف اطمینان حاصل نمایید. علاوه بر این استفاده از قالی و قالیچه و فرش نه تنها در زیبایی خانه تاثیر به سزایی دارد بلکه در حفظ گرمای خانه نیز کمک فراوانی می کند.


مقالات مرتبط : صفر تا صد خانه‌داری


آشغال ها رو دور نریزید

می توانید با جداکردن پسماندهای تر و خشک، کود گیاهی و کمپوست خانگی درست کنید و از آن برای پرورش گیاهانی که در منزل دارید استفاده کنید.

بازیافتی، نامی که می شناسید

هنگام خرید به علامت بازیافتی توجه کنید، تکنولوژی عظیمی برای بازیافت مواد به کار می رود تا از تولید هرچه بیشتر پسماند که به اکوسیستم آسیب می رساند جلوگیری کند. و ما با استفاده از این لوازم که به وسیله ی بازیافت تولید شده است می توانیم به این صنعت رونق دوچندان ببخشیم و همچنین از ضرر زدن به اکوسیستم جلوگیری کنیم. از دستمال توالت گرفته تا انواع پارچه و یا حتی تلفن های همراه می توانند با استفاده از این تکنولوژی تولید شده باشند و در نظر داشته باشید که این مواد از سطح کیفیتی بالایی مطابق با استانداردهای بین المللی تهیه و توزیع می گردند. برای داشتن خانه ای سبز بهتر است که لوازم خانه را نیز با توجه به این موارد انتخاب و تهیه کنید.

هوشمندانه آشپزی کنید

در هنگام آشپزی در آشپزخانه معمولا از لوازم برقی و یا گازی استفاده می کنیم که بهتر است در آن زمان دقت داشته باشیم که انرژی مصرف شده برای به کاراندازی این لوازم را بیهوده هدر ندهیم. برای مثال می توان به فرهای گازی و یا برقی اشاره کرد که برای گرم شدن انرژی فراوانی را مصرف میکنند. باز گذاشتن درب فر در هنگام آشپزی و صرف دوباره انرژی برای گرم کردن مجدد آن می تواند مصداق بارزی از هدر رفتن انرژی باشد. مثال دیگر می تواند استفاده از کپسول های قهوه باشد که معمولا از آلومینیوم فشرده تهیه می شوند و این مواد تا سالها در طبیعت باقی می مانند و برای تجزیه شدن می بایست هزینه های هنگفتی را صرف شان کرد.

کلمه کلیدی : خانه سبز

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *